Klucz do rozwoju firmy
13 lutego 2019
Szara kuchnia – jak wybrać detale
23 lutego 2019

Agencja Pośrednictwa Pracy – jak działa?

Poszukiwanie pracy to temat rzeka. Szukają młodzi, starsi, emeryci, osoby niepełnosprawne, kobiety i mężczyźni, korzystając z różnych form pośrednictwa, lub zdając się na swoje umiejętności. Wiele osób korzysta z portali internetowych, inni z polecenia znajomych, a jeszcze inni wybierają Agencje Pośrednictwa Pracy.

Dlaczego warto zaufać agencji pośrednictwa pracy?

Zdanie się na pośrednika, w tym przypadku na Agencję Pośrednictwa Pracy można szybciej znaleźć ciekawe zajęcie za granicą. Należy pamiętać, że jeśli biuro działa legalnie, to nigdy nie pobierze opłaty za znalezienie pracodawcy ani za udział w rekrutacji. Co więcej, Agencja Pośrednictwa Pracy może zamieszczać ogłoszenia na różnych portalach z ogłoszeniami, organizować rozmowy z potencjalnymi pracownikami i przygotowywać dokumentację zatrudnienia. Za co więc musi zapłacić klient agencji? Jedynie za transport, badania lekarskie i za ewentualne tłumaczenie dokumentacji przez tłumacza przysięgłego. Warto wiedzieć, że za pomocą Agencji Pośrednictwa Pracy można znaleźć zatrudnienie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Korzyści dla pracodawcy

Nie tylko zyskuje pracownik, ale też pracodawca, z którym współpracuje Agencja Pośrednictwa Pracy. Zwolniony jest z poszukiwania na własną rękę odpowiedzialnej osoby do pracy w swojej firmie, dzięki czemu oszczędza mnóstwo czasu i pieniędzy. Co więcej, nie musi też prowadzić działu HR i nie staje też przed ścianą bariery językowej. Outsourcing zewnętrzny, za który jest odpowiedzialna Agencja Pośrednictwa Pracy działa sprawnie, odciążając właściciela firmy ze wszystkich spraw organizacyjnych związanych z zatrudnieniem nowych osób.

Co jeszcze załatwi Agencja?

Agencja Pośrednictwa Pracy przez niektórych utożsamiana jedynie z instytucją służącą do załatwiania zatrudnienia, pomaga także osobom, które nie umieją się odnaleźć na rynku pracy lub są długotrwale bezrobotni. Często organizuje transport i zakwaterowanie pracownikowi, który będzie zatrudniony za granicą.  Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, aby sprawdzić wiarygodność Agencji Pośrednictwa Pracy, bo zdarzają się przypadki oszustw w tej branży. Podejrzenie może budzić wiele rożnych przesłanek, np. brak e-maila czy lokalizacji biura, gdzie ma być przeprowadzona rozmowa z potencjalnym kandydatem o pracę. Jednak w większości przypadków tego typu pośrednicy działają legalnie i zależy im bardzo na znalezieniu pracy dla poszukujących zatrudnienia.