Szara kuchnia – jak wybrać detale
23 lutego 2019
Czujnik zalania czyli pomoc w ratowaniu domu
12 marca 2019

Na czym polega domowe leczenie tlenem (DLT)

Tlen to pierwiastek niezbędny do życia każdego z nas. Bez dostępu do niego możemy przeżyć maksymalnie 5 minut. Pierwiastek ten spełnia bardzo ważne funkcje w ludzkim organizmie i pozwala po prostu żyć. Jest on równie ważny w leczeniu pacjentów z chorobami płuc.

Tlenoterapia dla poprawy życia

Osoby, które zmagają się z ciężkimi i przewlekłymi chorobami płuc, mają problemy z codziennym funkcjonowaniem. Istotą jest poprawa ich życia, dotlenienie organizmu, ponieważ właściwe natlenienie znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju kolejnych schorzeń, w tym depresji. Tlenoterapia przynosi oczekiwane efekty względem poprawy samopoczucia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego.

Domowe leczenie tlenem polega na zastosowaniu koncentratora tlenu. Urządzenie to nie zastępuje normalnego oddechu, ale wspomaga go i poprawia jego jakość. Koncentrator tlenu może być stacjonarny lub przenośny. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego wymagają indywidualnego dopasowania do potrzeb pacjenta i wyboru dla niego najbardziej dogodnego.

Stacjonarny i mobilny koncentrator tlenu

Stacjonarny koncentrator tlenu najczęściej stosowany jest w szpitalach, ale może być również wykorzystywany w warunkach domowych. Jego wadą jest brak mobilności, ponieważ zwykle pacjent może przebywać tylko w domu ze względu na dużą i ciężką konstrukcję. Przenośny koncentrator tlenu to znacznie mniejsze obciążenie i zdecydowanie możliwość wychodzenia z domu, a nawet podejmowania aktywności sportowej. Z kolei obydwie konstrukcje mogą podawać tlen w sposób ciągły lub w trybie nocnym, a także pulsacyjnym.

Zasada działania koncentratorów tlenu polega na pobieraniu powietrza z otoczenia i nasyceniu go tlenem, a następnie podaniu w takiej postaci pacjentowi. Nasycone tlenem powietrze może być dostarczane poprzez maskę tlenową lub tak zwane wąsy tlenowe. Pacjenci wymagający zaawansowanej tlenoterapii, dzięki koncentratorom tlenu mogą liczyć na poprawę codziennego życia i podejmowanie aktywności, które dotąd były dla nich niedostępne ze względu na stan zdrowia.