Na czym polega domowe leczenie tlenem (DLT)
28 lutego 2019
Eksperci od inwestycji budowlanych
11 kwietnia 2019

Czujnik zalania czyli pomoc w ratowaniu domu

Wypłata odszkodowania za zalanie nie jest prosta, ubezpieczenie nie zawsze obejmuje nietypowe zalania, a nawet jeśli obejmuje, nie zawsze jest satysfakcjonujące dla poszkodowanych. A można uniknąć komplikacji i zainstalować w domu czujnik zalania – proste urządzenie ratujące mienie przed zalaniem.

Czujnik zalania – czy tylko w nowych domach?

W większości społeczeństwa pokutuje mit, że jeśli chcemy używać nowoczesnych rozwiązań musimy mieć nowy dom czy mieszkanie, bo w starych nie ma możliwości montażu nowoczesnych urządzeń. Nieprawda! Tak doskonałe i nowoczesne urządzenie jak czujnik zalania można zamontować nawet w starej kamienicy i nawet starą podłogę uchronić przed tragedią.

Czujnik zalania – jak to działa?

Urządzenie, które wysyła nam na telefon czy tablet informacje o tym, że wykryto nieszczelność w instalacji to właśnie czujnik zalania. To on alarmuje w razie, jeśli pękła rura, leje nam się po podłodze przy pralce czy pękł kabel od zmywarki i woda zaczyna kapać po podłodze. Istotą działania czujnika zalania jest czujka, która rozpoznaje wilgoć i momentalnie o tym fakcie informuje właściciela nieruchomości czy lokalu. Co warto powiedzieć czujniki zalania dobre są nie tylko do domów prywatnych ale i do biur czy lokali usługowych gdzie istnieje minimalne ryzyko rozszczelnienia klimatyzacji i skroplenia się wody.

Montaż czujnika zalania

Gdzie montuje się czujnik zalania? Otóż jak logika wskazuje zawsze sensor wyczuwający wilgoć powinien być zamontowany gdzieś w okolicy wylotu sieci wodno-kanalizacyjnej. Najpewniej będzie to łazienka, kuchnia, toaleta i czasem piwnica. Wszystko po to, by zasięg działania czujnika zalania był bliski źródła. Zwykle najbardziej właściwym miejscem będzie podłoga w łazience, toalecie czy kuchni. Bliskie sąsiedztwo pralki, zlewu, zmywarki i innych urządzeń korzystających z sieci wodno-kanalizacyjnej.

Czujnik zalania – ceny

Co prawda czujnik zalania nie ustrzeże nas przed zalaniem naszego mieszkania, ale na pewno pozwoli szybko zareagować w przypadku wykrycia niebezpiecznego wycieku. A to pozwoli nam zaoszczędzić setki a nawet tysiące złotych. Czujniki zalania nie kosztują dużo to od 90 do 150 zł za sztukę, a ta inwestycja na pewno nam się opłaci.