Techniki motywacyjne – jak zmotywować Twój zespół
16 kwietnia 2019
Torebki wiosna/lato 2019 – co będzie modne?
24 kwietnia 2019

Detektory CO2 – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Choć zima już się skończyła, to sezon grzewczy nadal trwa, a wraz z trwaniem sezonu grzewczego nie maleje niebezpieczeństwo zatrucia czadem. Co powinniśmy wiedzieć, aby uniknąć zatrucia się czadem i jak zabezpieczyć dom, by nie doszło do tragedii?

Kiedy powstaje czad?

Czad to bezbarwny, bezwonny i trujący gaz, który wydostaje się z nieszczelnej instalacji grzewczej. Skąd się bierze? Powstaje w wyniku niepełnego spalenia paliwa w urządzeniu grzewczym, np., kominku, kotle czy podgrzewaczu wody z otwartą komorą spalania. Jeśli do takiego urządzenia nie dopływa wystarczająca ilość powietrza bogatego w tlen, powstaje CO2, wydostające się przez nieszczelną instalację. Niewystarczająca ilość dobrego jakościowo powietrza w palenisku może być spowodowana zanieczyszczeniem komina, zużyciem bądź zła regulacją. Właśnie dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie jakości i zużycia sprzętów grzewczych – dzięki temu można uniknąć prawdziwej tragedii, ponieważ czadu nie wyczuje ludzki węch.

Dlaczego warto używać czujników czadu?

Detektor CO2, czyli czujnik czadu to urządzenie, które może nam uratować życie. Dosłownie, ponieważ tylko detektor CO2 jest w stanie wykryć, że instalacja jest nieszczelna, a do mieszkania dostaje się zabójczy dla naszego życia czad. Jeśli wcześnie dowiemy się o tym, że powietrze w mieszkaniu zanieczyszczone jest czadem, zdążymy uciec. Problem z czadem jest taki, że zatrucie nim jest bezbolesne – wydaje nam się, że jesteśmy senni, a tak naprawdę „zaśnięcie” skończyć się może dla nas śmiercią, jeśli nie uda nam się szybko wydostać z zaczadzonego pomieszczenia.

Jak zabezpieczyć się przed działaniem CO2?

Kluczem do bezpieczeństwa we własnym domu pod kątem zabezpieczenia przed CO2 jest zadbanie o odpowiednią wentylację pomieszczeń w sezonie grzewczym. Zabronione jest zatykanie kratek wentylacyjnych i nadmierne uszczelnianie okien.. Jeśli, pomimo dobrej wentylacji, chcemy mieć stuprocentową pewność, że nie zatrujemy się czadem, warto zainwestować w detektor CO2, który stale kontroluje jakość powietrza i jeśli stężenie CO2 zostanie minimalnie przekroczone, detektor CO2 zacznie dźwiękiem i światłem nas o tym informować.