Jak znaleźć dobrą kancelarię prawną?
15 czerwca 2019
Jak podnieść standard swojego kampera?
22 lipca 2019

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu letniskowego?

Wydawać by się mogło, że wykonanie planu domu letniskowego jest proste i lekkie jak wakacje. Dopiero, kiedy wybierzemy się do architekta, zaczynają się schody. Zazwyczaj usłyszymy pytania o kwestie, nad którymi się w ogóle nie zastanawialiśmy.

Powierzchnia działki i domu

To jak wielka jest działka jest ściśle związane z tym, jak duży może być dom letniskowy. Istnieją przepisy, które ściśle określają jakie odległości muszą być zachowane pomiędzy granicą działki  a ścianą domu. Wiele zależy również od zagospodarowania przestrzennego miejsca, w którym ma stanąć dom.

Kondygnacje

Zazwyczaj domki letniskowe są parterowe, jednak zdarzają się również piętrowe. Możemy także zdecydować się na poddasze, które może służyć jako schowek, lub być zaadoptowane np. na sypialnię. Należy także zastanowić się, czy garaż ma być częścią domu, czy może zdecydujemy się na postawienie tzw. wiaty praz czy potrzebujemy piwnicy jako dodatkowego miejsca do przechowywania.

Dach

Mało kto zastanawia się jak powinien wyglądać dach jego domu letniskowego. Warto by było uwzględnić jakie dachy są na domach sąsiadujących z naszym. Domki letniskowe stojące obok siebie są do siebie podobne. Szczególnie w miejscowościach turystycznych urząd miejski dba o to, aby nowe budynki pasowały do architektury tych, które już stoją.

Surowiec

Domki letniskowe mogą  być zbudowane z różnych materiałów. Wiele zależy od stylu, czy przeznaczenia domu. Do dyspozycji mamy domki letniskowe z bali, drewna, stalowe czy murowane.

Styl

Styl domu powinien współgrać z jego wystrojem w środku, szczególnie kiedy np. decydujemy się na domek z bali, wnętrze powinno być równie ciepłe, góralskie. Mamy do dyspozycji także styl nowoczesny tradycyjny, dworkowy itp.

Liczba pokoi

Dość istotny element do przemyślenia to liczba i rodzaj pomieszczeń w domu. Domki letniskowe charakteryzują się dużo mniejszą powierzchnią do zagospodarowania niż tradycyjne domy mieszkalne. Zazwyczaj zawierają 4- 5 pomieszczeń, wśród których znajdziemy sypialnię, łazienkę, kuchnię oraz pokój dzienny.

W zależności od wyboru biura projektowego spotkamy się z różnymi elementami, o których będziemy musieli zdecydować. Jeżeli zdecydujemy się na jeden z gotowych planów zapłacimy o wiele mniej niż w sytuacji, kiedy architekt będzie projektować od podstaw według naszych wytycznych. Możemy również zdecydować się na gotowy projekt i poprosić o naniesienie poprawek.