Jak ubierać się na siłownie?
25 października 2019
Zadbaj o swoje kości
2 listopada 2019

Jak i gdzie wyhodować domowe pomidory?

Wielu z nas z pewnością marzy o tym, aby móc zjeść pomidory prosto „z własnego krzaka”. Samodzielnie wyhodowane smakują zdecydowanie lepiej i mają o wiele więcej wartości odżywczych niż te, które możemy kupić na co dzień w supermarkecie. Uprawa pomidorów wcale nie musi być trudna i czasochłonna.

Ogródek przydomowy daje wiele możliwości

Pomidory można uprawiać nawet bez posiadania własnego ogródka. Z pewnością będzie to trudniejsze zadanie, lecz wcale nie jesteśmy wówczas skazani na niepowodzenie. Nawet wtedy można cieszyć się smakiem domowych pomidorów. Wystarczy zasadzić pomidory w skrzynkach lub w doniczkach. Trzeba pamiętać jednak, aby umieścić je w dobrze nasłonecznionym miejscu, na przykład na balkonie. Ważne jest również regularne nawadnianie podłoża, w którym zasadzone są krzaki pomidorów. Potrzebują one bowiem stałej wilgoci – nie doprowadzajmy więc do wysuszenia ziemi. Jeśli natomiast posiadamy przydomowy ogródek, będzie to najlepsze miejsce do wzrostu pomidorów. Pamiętajmy, aby posadzić je w miejscu dobrze nasłonecznionym, a także aby bardzo często nawadniać glebę, w której są posadzone. Nie należy jednak bezpośrednio opryskiwać wodą liści – krzaki pomidorów zdecydowanie tego nie lubią. Wilgotna ma być przede wszystkim gleba – duża wilgotność powietrza bowiem nie jest zbyt korzystna dla pomidorów.

Gdzie będą najlepsze warunki do wzrostu pomidorów?

Pomidory zdecydowanie lubią ciepło. Można je posadzić w każdym ogródku, lecz najlepiej sprawdzą się tutaj szklarnie ogrodowe. Przydomową, niewielką szklarnię można wybudować samodzielnie, bez konieczności wydawania na ten cel ogromnej sumy pieniędzy. Jeśli posiadamy stare okna, których nie mamy do czego wykorzystać, doskonale mogą one przydać się właśnie do samodzielnej budowy szklarni. Zaletą będą z pewnością niskie koszty wykonania takiej szklarni. Do stworzenia jej nie potrzebujemy również wybitnych umiejętności z zakresu budownictwa. Szklarnie ogrodowe wykonane ze starych okien to więc dobre rozwiązanie dla ogrodników-amatorów, dla których pasją jest właśnie uprawa roślin na własny użytek. Należy jednak pamiętać, że szklarnie ogrodowe nie mogą być budowane z okien zniszczonych – na przykład takich, których ramy są spróchniałe, czy też takich, w których szyby są popękane. Z takich okien nie utworzymy stabilnej konstrukcji. Uprawa pomidorów szklarniowych nie jest trudna – należy pamiętać jednak o regularnym ich podlewaniu, nawożeniu, a także o tym, aby utrzymywać w naszej szklarni odpowiednią dla ich prawidłowego wzrostu temperaturę.