Jak i gdzie wyhodować domowe pomidory?
30 października 2019
Jakie mleko dla dzieci wybrać?
4 listopada 2019

Zadbaj o swoje kości

Aby kości i mięśnie były w dobrej kondycji, potrzebują odpowiedniej dawki witaminy D3 oraz wapnia każdego dnia. Niedobory witaminy D3 i wapnia dotyczą głównie osób starszych, kobiet w wielu około menopauzalnym, dziewczynek w wieku dojrzewania, dzieci w wieku szkolnym oraz sportowcy.

Jakie znaczenie ma witamina D3 dla zdrowia?

Głównym źródłem witaminy D3 jest synteza w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Wystarczy 15 minutowa ekspozycja na słońce, aby dokonała się synteza witaminy D3. Tylko niewielkie ilości tej witaminy jest dostarczane z pożywieniem. Dlatego nie warto stronić od słońca w czasie letnich dni tym bardziej, że podczas całego roku w Polsce tego słońca jest niewiele. Witamina D3 bierze udział we wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu, pomaga w utrzymywaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi oraz utrzymuje zdrowe kości. Ponadto odpowiada za odporność organizmu oraz może zapobiec wielu chorobom zakaźnym, reumatoidalnym oraz sercowo – naczyniowym.

W jaki sposób uzupełniać niedobory witaminy D3?

Jesienią i zimą, kiedy kąpiele słoneczne nie są możliwe, zalecana jest suplementacja witaminy D3. Witamina D3 dla dorosłych powinna być przyjmowana w odpowiedniej dawce. Jest to 800-2000 IU/dobę zależnie od masy ciała i podaży witaminy D3 w diecie, przez cały rok. Górna granica dopuszczalnej dawki to 4000 IU na dzień. Inne dawki są dla niemowląt i małych dzieci, a także dla kobiet w ciąży oraz osób starszych. Niekiedy zachodzą wątpliwości, czy witamina D3 dla dorosłych osób jest niezbędna, ponieważ istnieje przekonanie, że witaminę D3 przede wszystkim powinny suplementować osoby starsze i dzieci. Otóż wszystko zależy od podaży witaminy z pożywieniem, jednak niedobory mimo wszystko występują bardzo często. Niedobór witaminy D3 objawia się zmęczeniem, bólem mięśni, biegunkami, problemami przyzębia, problemami z zasypianiem. Dlatego witamina D3 dla dorosłych osób ma bardzo duże znaczenie.

Jak kompleksowo zadbać o kości?

Oprócz witaminy D3 dieta powinna być bogata w wapń, który jest budulcem kości. Jeśli dieta będzie zróżnicowana, nie powinno być problemu z podażą wapnia do organizmu. W sytuacji, gdy zachodzi obawa, że jest go za mało w diecie, także należy suplementować ten składnik. Poza tym ważna jest codzienna aktywność fizyczna, a najlepiej, jeśli wśród aktywności znajdzie się trening siłowy, ponieważ pomaga wzmocnić kości. Poza tym ważne jest również rozciąganie całego ciała- w tym może pomóc joga. Warto rzucić palenie i alkohol, ponieważ używki zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy.