Zadbaj o swoje kości
2 listopada 2019
Różne sposoby podawania lekarstw
6 listopada 2019

Jakie mleko dla dzieci wybrać?

Karmienie piersią jest najlepszą metodą żywienia niemowląt. Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne składniki, które są potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju i kształtowania odporności. Niestety czasem mamy są zmuszone do odstawienia dziecka od karmienia naturalnego i przejść na mleko modyfikowane.

Jaki skład ma mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane powstaje w wyniku procesu preparowania mleka krowiego, w taki sposób, by jego skład i proporcje substancji odżywczych było jak najbardziej podobne do mleka mamy. W trakcie modyfikacji mleka niektóre substancje są usuwane, a inne dodawane. Usuwany jest nadmiar niektórych składników np. białko, sód, potas, które mogłyby za bardzo obciążać niedojrzały układ pokarmowy niemowlęcia. Dodawane zaś są składniki takie jak: prebiotyki, probiotyki, nukleotydy, kwasy tłuszczowe omega-3. Mleko początkowe oznaczone cyfrą „1” ma zdecydowanie mniej żelaza niż mleko następne dla dzieci po 6 miesiącu życia, oznaczone cyfrą „2”. Skład mleka jest dostosowany do wieku dziecka. Dostępne są również mieszanki specjalne, które są dedykowane dla dzieci z alergią pokarmową, kolkami, problemami z wypróżnieniem itp.

Jakie mleko wybrać dla dziecka?

Na rynku jest do wyboru wiele mieszanek mleka modyfikowanego. Wybierając mleko, warto zwrócić uwagę na jego skład, najlepiej by było wzbogacone o witaminy i minerały, a także substancje wspierające rozwój „dobrych” bakterii jelitowych. Najlepiej tolerowanym i lubianym mlekiem przez niemowlęta są mieszanki takich marek jak: Nestle Nan, Bebilon, Hipp Mleko modyfikowane powinno smakować dziecku i nie powodować żadnych problemów z trawieniem. Jeśli pojawią się kolki, wzdęcia lub zaparcia jest to sygnał, że trzeba spróbować innego mleka modyfikowanego. W przypadku pojawienia się wysypki, może to oznaczać, że mamy do czynienia z alergią pokarmową. Wtedy należy udać się z niemowlęciem do pediatry, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że potrzebne będzie mleko specjalne. Nie warto podejmować żadnych kroków bez konsultacji z lekarzem. Gdy dziecko jest zdrowe, chętnie je, nie ulewa oraz robi kupki, oznacza to, że mleko modyfikowane jest dobrze tolerowane.