Różne sposoby podawania lekarstw
6 listopada 2019
Co jest przyczyną zmian skórnych na twarzy?
10 listopada 2019

Częste wzdęcia – co robić?

Uczucie napięcie w brzuchu, inaczej mówiąc „napompowany” brzuch to nic innego jak wzdęcia. Zdarzają się one z wielu powodów, czasem chodzi o zbyt szybkie spożywanie pokarmu, a tym samym połykanie powietrza. Gazy w jelitach występują naturalnie, lecz kiedy jest ich za dużo, powoduje dyskomfort.

Jakie są przyczyny wzdęć?

Oprócz zbyt szybkiego jedzenia i nadmiernego zasysania pokarmu, wzdęcia mogą mieć swoją przyczynę np. w niedrożności jelit lub z powodu nadmiernej fermentacji i zwolnionego przemieszczania się mas kałowych. Wzdęcia pojawiają się w przypadku upośledzenia procesów trawiennych w przebiegu chorób wątroby, trzustki, dróg żółciowych, jelita grubego.

Problem wzdęć pojawia się po niektórych produktach spożywczych. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna, np. niektórzy mają niedobór enzymu laktazy, więc nie trawią mleka. Osoba z nietolerancją laktozy, po wypiciu mleka może mieć problem ze wzdęciami. Podobnie może być po zjedzeniu węglowodanów, ponieważ nie ulegają one całkowitemu trawieniu, W jelitach pod wpływem fermentacji węglowodanów wytwarzane są gazy takie jak: wodór, metan, siarkowodór. Zdarza się, że przyczyną wzdęć jest rozrost bakterii jelitowych, która powoduje fermentację o wytwarzanie gazów jelitowych.

Jak leczyć wzdęcia?

Wzdęcia można łagodzić domowymi sposobami, stosując napary i herbatki ziołowe z np. rumianku, anyżu, kopry włoskiego, mniszka lekarskiego, mięty i melisy. Produktem na bazie rumianku, który jest często stosowany w problemach ze wzdęciami, jest Azulan. Preparat ten działa rozkurczająco mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Ponadto Azulan ma działanie wiatropędne i przeciwzapalne w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

Poza stosowaniem ziół niezbędna jest zmiana diety. Najlepiej by posiłki były częste, lecz w małych ilościach. Poza tym zaleca się ograniczyć spożycie tłuszczów oraz dań smażonych. Jeśli wzdęcia mają swoje źródło w nadmiernej fermentacji jelitowej, wskazana jest dieta FODMAP, czyli taka które eliminuje lub ogranicza niewchłanialne, fermentujące węglowodany.

W leczeniu objawowym stosuje się leki np. symetykon, który powoduje pękanie pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego. Dzięki temu gazy mogą być wchłaniane przez ścianę jelita. Jest to bardzo popularny lek na wzdęcia, równie często stosowany, jak Azulan, czyli płynny wyciąg z rumianku.