Częste wzdęcia – co robić?
8 listopada 2019
Jak odprężyć się po całym dniu?
12 listopada 2019

Co jest przyczyną zmian skórnych na twarzy?

Zaczerwienienia, wypryski, przebarwienia na skórze mogą mieć różne przyczyny. Czasem zmiany skórne mogą świadczyć o problemach hormonalnych lub niewłaściwym odżywianiu. Nierzadko zmiany skórne są spowodowane zakażeniem wirusowym np. wirusem opryszczki wargowej.

Zmiany skórne mogą mieć poważne przyczyny.

Wszelkich zmian skórnych nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą one manifestować inne, poważniejsze schorzenia. Szczególnie dotyczy to kobiet. Jeśli na twarzy pojawi się nadmierne owłosienie np. wąsik i bolesny trądzik, warto udać się do ginekologa. Przyczyną może być nierównowaga hormonalna lub choroby jajników.

Osłabienie włosów, w tym cienkie brwi mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, a czerwone plamy na policzkach- o rozwijającym się w organizmie tocznia. Toczeń może mieć łagodny przebieg, ale również może zagrażać życiu.

W okolicy ust często pojawiają się opryszczki, których źródłem są wirusy z grupy Herpes Simplex. Wirus ten ma zdolność do przejścia w stan uśpienia i uaktywnienia się w momentach, w których organizm jest osłabiony. Stres, przemęczenie, przeziębienie, uraz, menstruacja to czynniki, które mogą wywołać uaktywnienie się wirusa opryszczki.

Co na opryszczkę i inne zmiany skórne?

Jeśli chodzi o zmiany skórne w postaci przebarwień, trądziku, czy rumienia, przede wszystkim trzeba udać się do lekarza dermatologa lub ginekologa, w celu wykonania odpowiednich badań. Jeśli rozpocznie się właściwe leczenie, problemy skórne powinny ulec poprawie.

Zatem, co na opryszczkę? Należy dbać o prawidłowe odżywianie i unikanie przeziębień, co na opryszczke ma ogromny wpływ. W czasie infekcji bardzo łatwo o opryszczkę. Poza tym organizm jest również osłabiony, gdy mamy do czynienia z przewlekłym zmęczeniem i stresem. Jeśli na twarzy pojawi się niechciana opryszczka, trzeba trzymać się pewnych zasad. Nie wolno jej dotykać, wyjątkiem jest naniesienie leku. Po zetknięciu się opryszczki ze skórą trzeba umyć ręce. Jeśli opryszczka rozniesie się na inne okolice, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Nie wolno się całować, pożyczać komuś kubka, szminki i żadnego innego przedmiotu, który miał kontakt z opryszczką.

Wirusa opryszczki nie wolno lekceważyć, ponieważ może to prowadzić do poważnych powikłań. Jednym z nich jest zapalenie rogówki, a nawet jej owrzodzenie. Bardzo rzadko może wywołać zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych lub zapalenie mózgu, które jest bardzo trudne do wyleczenia.