Co, gdy zaparcia nie dają nam spokoju?
14 listopada 2019
Jak przyspieszyć rehabilitację po kontuzji?
18 listopada 2019

Jak dbać o siebie w okresie karmienia?

Karmienie piersią jest naturalną rzeczą, która wbrew pozorom może sprawiać trudności. Każda karmiąca mama stara się jak może, by karmić dziecko jak najdłużej. Nie bez znaczenia jest samopoczucie i zdrowie kobiety karmiącej.

Mama równie ważna, jak dziecko.

Gdy noworodek pojawia się na świecie, w życiu rodziców wybucha rewolucja i nagle wszystko zaczyna kręcić się wokół dziecka. Nie wolno zapominać o roli mamy w życiu maleństwa, ponieważ większość obowiązków, w tym karmienie piersią spada właśnie na mamę. Ważne jest, by rodzina zapewniła młodej mamie jakąś pomoc, by mogła skupić się na sobie i dziecku. Zdrowie młodej mamy ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jeśli zachoruje i będzie musiała zażywać leki, wtedy nie będzie mogła karmić dziecka piersią. Poza tym młoda mama potrzebuje odpoczynku najlepiej, jeśli będzie mogła zdrzemnąć się w ciągu dnia, a od czasu do czasu wyjść z domu np. na zakupy. Psychika również ma ogromny wpływ na samopoczucie mamy karmiącej- jeśli jest zrelaksowana i spokojna, pokarm będzie płynął bez problemu.

O czym powinna wiedzieć karmiąca mama?

Mama karmiąca powinna spożywać kilka urozmaiconych, zdrowych posiłków oraz wypijać 2-3 litry wody. Dieta powinna zawierać witaminy i minerały takie jak: jod, cynk, kwas foliowy, żelazo i selen. Zalecane jest także spożywanie ryb, które zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza DHA. Są one potrzebne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, ponieważ wpływają na rozwój mózgu dziecka.

Karmienie dziecka może trwać rok lub nawet dłużej, a w tym czasie trzeba dbać o biust. Szczególnie w pierwszych dniach karmienia, często pojawia się problem z obolałymi brodawkami. Na szczęście są na to sposoby, wystarczy kupić maść na brodawki np. Purelan, Maltan, Mamma Mija. Dzięki zastosowaniu maści, brodawki szybko się zagoją, a brodawki przyzwyczają się do nowej roli w krótkim czasie. Z pewnością przydadzą się wkładki laktacyjne, które ochronią bieliznę przed niespodziewanym wypłynięciem mleka. Piersi nie wymagają specjalnych płynów do mycia, wystarczy zwykłe mydło lub żel. W przypadku, gdy w piersi wyczuwalne są twarde guzki, może to oznaczać zastój pokarmu. Wtedy trzeba przystawiać częściej dziecko do piersi i kontrolować temperaturę ciała. Gdy pojawi się gorączka, konieczna będzie wizyta u lekarza. Warto wiedzieć, że piersi w początkowym okresie karmienia mogą być twarde i nabrzmiałe, zanim laktacja się unormuje, musi upłynąć kilka tygodni.