Jak dbać o siebie w okresie karmienia?
16 listopada 2019
Co na kaca?
20 listopada 2019

Jak przyspieszyć rehabilitację po kontuzji?

Zarówno sportowcy zawodowi, jak i amatorzy sportu są narażeni na kontuzje. Niektóre są łagodne, a inne wymagają długotrwałej rehabilitacji. Każdy sportowiec dąży do tego, by wrócić do sprawności jak najszybciej to możliwe.

Rehabilitacja po kontuzji

Rodzajów kontuzji jest wiele- są to: zwichnięcia, skręcenia, złamania, stłuczenia. Każdy sportowiec dochodzi do siebie we własnym tempie. Podczas procesu rehabilitacji, trzeba trzymać się pewnych zasad i stosować się do zaleceń fizjoterapeuty. W pierwszej fazie urazu towarzyszy ból, opuchlizna i niedostateczna możliwość albo jej brak poruszania danym stawem lub częścią ciała. Świadczy to o stanie zapalnym. W tej fazie zalecane jest unieruchomienie i odciążenie danej kończyny lub części ciała, do czasu aż stan zapalny ustąpi. Jeśli mamy do czynienia ze złamaniem, unieruchomienie w gipsie lub ortezie będzie trwało kilka tygodni. Natomiast w przypadku skręcenia lub stłuczenia, w tym czasie można zastosować okłady z lodu, krioterapię lub inny zabieg zalecony przez fizjoterapeutę. Specjalista zadecyduje, kiedy można przystąpić do ćwiczeń usprawniających. Zwykle dzieje się to po uprzednim wykonaniu badań obrazowych i testów czynnościowych. Proces rehabilitacji może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy, w zależności od tego, jak ciężki był uraz. Mimo wszystko sportowiec, który doznał kontuzji, powinien uzbroić się w cierpliwość.

Jak można przyspieszyć proces rehabilitacji?

Przede wszystkim najlepiej wykonywać treningi tymi częściami ciała, które nie ucierpiały np. w przypadku skręcenia kostki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć mięsień czworogłowy i pośladkowy po stronie urazu oraz po zdrowej stronie. Nie wolno zapomnieć także o ćwiczeniach kończyn górnych, klatki piersiowej i pleców. Ćwiczenia przyspieszają krążenie i utrzymują mięśnie w dobrej kondycji. Gdy uraz zostanie wyleczony, powrót do formy będzie szybszy i łatwiejszy.

Poza tym warto korzystać z suplementacji, która ma na celu przyspieszenie regeneracji mięśni i struktur stawowych np. Urazym, 4Flex, Olimp Kolagen Activ Plus. Jedne z nich pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych układu ruchu, a inne dostarczają niezbędny do regeneracji komórek kolagen. W procesie gojenia ważny jest także wapń i witamina D3, które warto suplementować, szczególnie jesienią i zimą. Wybór suplementu warto skonsultować z lekarzem, ponieważ każdy sportowiec powinien być potraktowany indywidualnie.