Jak przyspieszyć rehabilitację po kontuzji?
18 listopada 2019
Co oferuje Bruksela?
22 listopada 2019

Co na kaca?

Skutki nadużywania alkoholu zna prawie każda dorosła osoba. Mimo że nie są to przyjemne odczucia, nieustannie picie alkoholu jest bardzo popularne. Zatrucie alkoholowe, czyli kac powoduje m.in. ból głowy, brzucha, mięśni, mdłości, silne pragnienie. Warto znać sposoby radzenia sobie z kacem.

Jak można zapobiec zatruciu alkoholowemu?

Przed imprezą alkoholową trzeba porządnie się wyspać, ponieważ alkohol szybciej atakuje zmęczonych. Poza tym warto się dobrze najeść, najlepiej zjeść kwaśną zupę np. ogórkową, żurek, czy kapuśniak. Dostarczenie do organizmu witaminy C może uchronić przed kacem. Przed rozpoczęciem spożywania alkoholu należy zdecydować się na jeden rodzaj trunku, ponieważ mieszanie różnych alkoholi, najprawdopodobniej spowoduje kaca.

W trakcie picia trzeba pamiętać, aby robić kilkunastominutowe przerwy między drinkami. Dzięki temu organizm zdąży wchłonąć porcję alkoholu przed wypiciem kolejnej porcji. Po wypiciu drinka warto wypić szklankę wody niegazowanej oraz dwie szklanki przed pójściem spać. Zapobiegnie to odwodnieniu, które towarzyszy kacowi. Lepiej wybrać czyste i mocne alkohole, ponieważ zawierają mniej metanolu, niż te zabarwione.

Jak leczyć kaca?

Na drugi dzień po wypiciu alkoholu trzeba dużo pić. Nie wystarczy picie wody, zalecane są także soki, czy napoje izotoniczne. Po wypiciu dużej ilości alkoholu dochodzi do odwodnienia organizmu oraz utraty elektrolitów. Spada także glukoza we krwi. Dlatego trzeba uzupełnić takie składniki jak: sód, potas, wapń, magnez, glukoza. Sód i potas uzupełnimy, pijąc soki warzywne np. pomidorowy- dzięki temu naprawdę można poczuć się lepiej. Potrzebna jest także glukoza, ponieważ organizm potrzebuje energii. W tym celu zaleca się wypić herbatę z miodem oraz jeść owoce. Fruktoza pomoże rozprawić się z toksynami. Ważne jest także uzupełnienie witaminy C, a w tym pomoże sok z kiszonych ogórków, soki owocowe i warzywne.

Mimo złego samopoczucia, mdłości i bólów brzucha najlepiej zmusić się do zjedzenia czegoś. Wbrew pozorom może to pomóc poczuć się lepiej. Warto zjeść rosół, jajko na miękko lub porządny kawałek tłustego mięsa. Może być również kwaśna zupa. Na ból głowy warto wypić kawę, która zwęża naczynia krwionośne.

Warto również wyjść na spacer, aby się dotlenić- to z pewnością poprawi samopoczucie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kac musi trochę potrwać. Żaden sposób nie wyeliminuje złego samopoczucia od razu. Uczucie rozdrażnienia, brak koncentracji i drżenie mięśni trzeba po prostu przeczekać.