Co na kaca?
20 listopada 2019
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
25 listopada 2019

Co oferuje Bruksela?

Stolica Belgii, Bruksela, znana jest głównie jako miasto silnie związane z instytucjami Unii Europejskiej. Jest to jednocześnie miejsce bardzo ciekawe pod względem zabytków, które można tam podziwiać. Nic więc dziwnego, że turyści corocznie tłumnie odwiedzają to piękne miasto.

Co warto zobaczyć?

Bruksela to stolica pełna wielu cennych zabytków. Jednym z najbardziej popularnych tam miejsc jest Wzgórze Katedralne. Tam właśnie znajdują się dwie najsłynniejsze w Brukseli katedry – Katedra św. Michała i św. Guduli. Wewnątrz znajdują się imponujące witraże. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Grand Platz. Najbardziej rozpoznawalną budowlą tam się znajdującą jest ratusz, który corocznie odwiedzany jest przez wielu turystów. Samo miasto oferuje zorganizowane wycieczki, dzięki którym można zwiedzić jego wnętrze. Do rangi symbolu Brukseli urósł Manneken Pis, czyli posąg sikającego chłopca. Każdy, kto przebywa w stolicy Belgii, obowiązkowo musi zobaczyć tę zaskakującą rzeźbę. W Brukseli znajdują się również imponujące dzieła sztuki współczesnej. Jednym z nich jest Atomium, czyli model kryształu żelaza. Jest on o tyle wyjątkowy, że mierzy ponad 100 metrów, a dodatkowo z jego szczytu można podziwiać piękną panoramę stolicy.

Jak wygląda życie w Brukseli?

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do stolicy Belgii na dłuższy czas, a niektórzy nawet na stałe. Bruksela chwalona jest na świecie jako miasto niezwykle czyste i bezpieczne. Ciekawe jest również to, że Belgowie posiadają aż trzy języki urzędowe – język niemiecki, język niderlandzki oraz język francuski. Jeśli znasz któryś z nich – bez problemu porozumiesz się w tym kraju. Stopień bezrobocia w Brukseli jest stosunkowo niski. Praca w Belgii znajdzie się bez problemu przede wszystkim dla opiekunów osób starszych, a także opiekunów dzieci. Najwięcej zainteresowania tymi zawodami wykazują szczególnie kobiety. Dla Polaków praca w Belgii kojarzy się przede wszystkim z sezonowym zbieraniem owoców i warzyw. Nie powinniśmy jednak mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia jako magazynier czy mechanik samochodowy. Praca w Belgii jest dla Polaka opłacalna – w przeliczeniu na złotówki zarobi dużo więcej niż w Polsce. Trzeba jednak liczyć się z tym, że życie w tym kraju, a szczególnie w stolicy, jest dość drogie.