Czy mężczyźni odpowiednio dbają o zdrowie?
1 kwietnia 2020
Pożegnanie z zimą! Jak przygotować cerę na wiosnę?
9 kwietnia 2020

Polacy połykają tabletki garściami. Dlaczego jest to groźne?

Lekomania w Polsce utrzymuje się od dłuższego czasu. Różnego rodzaju tabletki bez recepty lub nawet antybiotyki zlecone przez lekarza są przyjmowane przez wielu ludzi bez umiaru i bez świadomości, że zamiast sobie pomóc, większe jest prawdopodobieństwo utraty zdrowia. Jak to zmienić?

Dlaczego nie wolno traktować leków „jak cukierki”?

Środki farmaceutyczne powinny być stosowane w określonych przypadkach, ponieważ każdy lek może powodować skutki uboczne. Wszystkie informacje na temat przyjmowania leków oraz na temat skutków ubocznych są zawarte w ulotkach dołączonych do opakowania. Najczęściej nadużywane są leki przeciwbólowe, które stosowane w nadmiarze powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czasem są to krwawienia z układu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit. Nierzadko dochodzi do uszkodzeń wątroby lub nerek. Przedawkowanie dotyczy nie tylko leków przeciwbólowych, ale także leków na przeziębienie i grypę, witamin i minerałów oraz leków nasercowych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy środek leczniczy, nawet jeśli jest dostępny bez recepty, powinien być traktowany poważnie, ze względu na możliwe działanie niepożądane.

Antybiotyki stosuje się tylko z zalecenia lekarza!

Pacjenci często proszą o przepisanie większej ilości antybiotyku, by mieć leki na następny raz lub nie zażywają antybiotyku do końca, więc część im zostaje w apteczce. Każdy, kto przyjmuje antybiotyk, powinien mieć świadomość, że jego niewłaściwe stosowanie może mieć poważne konsekwencje. Antybiotyk jest dobierany indywidualnie do aktualnych objawów i rodzaju bakterii, dlatego nie wolno leczyć się samemu i przy kolejnej infekcji zażyć ten sam antybiotyk. Warto pamiętać, że antybiotyk oprócz chorobotwórczych bakterii niszczy także pożyteczną florę bakteryjną jelit, dlatego zwykle lekarze zalecają stosowanie określonego probiotyku podczas kuracji antybiotykiem oraz przez kolejne miesiące po kuracji. Najczęściej są to probiotyki np. Biopron 9, Diflos 60, Enterol, które zawierają szczepy bakterii kwasu mlekowego. Niebezpieczne jest picie alkoholu podczas kuracji antybiotykiem, ponieważ może dojść do nagromadzenia się w organizmie aldehydu octowego, a co za tym idzie, do gwałtownego podniesienia się ciśnienia krwi, przyspieszenia akcji serca oraz do duszności.

Co zrobić, by Polacy stosowali leki odpowiedzialnie?

Popyt na leki w Polsce oraz w całej Europie stale rośnie, ponieważ większość ludzi lubi się leczyć. Wszystkie leki dostępne w Polsce są przebadane, lecz nie można połykać wszystkich tabletek bezmyślnie. Aby to zmienić, konieczna jest edukacja pacjentów ze strony lekarzy i farmaceutów, którzy niejednokrotnie są przeciwnikami sprzedawania lekarstw w sklepach spożywczych, czy na stacjach benzynowych. Pacjenci powinni mieć szanse zapytać farmaceutów o wszystkie szczegóły, szczególnie jeśli chorują przewlekle i przyjmują leki na stałe. Dlatego leki najlepiej kupować w aptekach.