Polacy połykają tabletki garściami. Dlaczego jest to groźne?
4 kwietnia 2020
Czy wątroba może boleć? Sposoby na zdrową wątrobę.
13 kwietnia 2020

Pożegnanie z zimą! Jak przygotować cerę na wiosnę?

Skóra twarzy po zimie jest bardzo często przesuszona, blada i wymaga odżywienia. Zła kondycja skóry wynika zwykle z niedoboru witamin, szczególnie witaminy D, której zimą brakuje ze względu na brak ekspozycji na słońce. Pod koniec zimy, skóra twarzy nierzadko wygląda na zmęczoną.

Jakie zabiegi na twarz są zalecane, gdy kończy się zima?

Pomimo że większość kobiet dba o skórę twarzy przez cały rok, gdy zbliża się wiosna, twarz jest szarawa, przesuszona, a czasem podrażniona. Zimą to właśnie twarz jest najczęściej narażona na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr, czy smog. Właśnie dlatego skórze należy się witaminowa bomba np. w postaci serum do twarzy z witaminą C lub A. W problemie uporczywych worków i cieni pod oczami warto zacząć stosować np. Remescar, Avene, L’Biotica Home Spa, ponieważ takie kosmetyki zmniejszają opuchliznę i cienie pod oczami.

Tak jak przez cały rok, również pod koniec zimy nie wolno zapominać o regularnym złuszczaniu martwego naskórka i zalecane jest wykonywanie peeling twarzy. Warto skorzystać także z zabiegów mikrodermabrazji, które mają na celu mechaniczne usunięcie martwego naskórka, powodując, że skóra twarzy staje się gładsza, a koloryt skóry bardziej wyrównany. Taki efekt można uzyskać po serii zabiegów- trzeba pamiętać, że zaraz po zabiegu mikrodermabrazji skóra będzie lekko zaczerwieniona.

Wskazane jest stosowanie maseczek na twarz, zarówno tych oczyszczających, jak i nawilżających oraz odżywczych. Każda maseczka będzie działała intensywniej, niż krem stosowany na co dzień, który również jest niezbędnym kosmetykiem. Po zimie skórze brakuje szczególnie witamin A, C, E i D, dlatego dobrze, jeśli maseczki będą zawierały któreś z tych witamin.

Zadbaj o skórę od środka!

Pięknej cerze z pewnością nie sprzyja dieta uboga w świeże warzywa i owoce. Zimą co prawda mamy dostęp do świeżych warzyw, lecz nie są one tak wartościowe, jak te młode, wiosenne lub letnie warzywa, które dojrzewają w słońcu i cieple. Na takie frykasy musimy trochę poczekać, a w tym czasie trzeba spożywać jak najwięcej wartościowych produktów, które akurat są dostępne. Należą do nich marchewki, brokuły, pietruszka, papryka, pomarańcze. Warto spożywać łososia, który zawiera karotenoidy, tak jak marchew, a także soję, która może poprawić koloryt i fakturę skóry. Oczywiście picie wody jest niezbędne, by utrzymać skórę w dobrej kondycji, a oprócz wody pomoże również zielona herbata, która zawiera polifenole, walczące z wolnymi rodnikami. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni stan umysłu- stres oraz zmęczenie nie sprzyja wyglądzie skóry, dlatego trzeba zadbać o odpowiednio długi sen i znalezienie czasu na relaks.