Pożegnanie z zimą! Jak przygotować cerę na wiosnę?
9 kwietnia 2020
Kryzys psychiczny związany z chorobą. Jak sobie z nim poradzić?
16 kwietnia 2020

Czy wątroba może boleć? Sposoby na zdrową wątrobę.

Bez prawidłowo funkcjonującej wątroby nie da się żyć, pełni wiele bardzo ważnych funkcji dla naszego organizmu. Mimo to, to właśnie ten narząd jest bardzo często obciążany niezdrowym jedzeniem, piciem i paleniem papierosów. Co robić, by dbać o wątrobę każdego dnia?

Ból z prawej strony pod żebrami- czy to wątroba?

Tak naprawdę wątroba nie może boleć, ponieważ nie ma neuronów czuciowych. Przyczyną bólu z prawej strony pod żebrami będzie najprawdopodobniej rozciągnięta i podrażniona przez wątrobę błona surowicza. Gdy pojawia się ból w tej okolicy, może to oznaczać, że wątroba jest powiększona. Dzieje się tak np. po tłustym, obfitym posiłku popijanym alkoholem, wtedy wątroba jest przeciążona pracą i obrzmiewa od nadmiaru przerabianej krwi, uciskając swą otoczkę, czyli błonę surowiczą. Oprócz bólu pod prawym żebrem towarzyszyć mogą wzdęcia, mdłości, biegunka, zaparcia i nieprzyjemne uczucie pełności.

Jak rozpoznać, że wątroba niedomaga?

Zazwyczaj, gdy dopada jakikolwiek ból np. głowy, mięśni, stawów sięgamy po leki przeciwbólowe np. Ibuprom Sprint, Ibum, Apap. Trzeba pamiętać, że jeśli podejrzewamy problemy z wątrobą lepiej nie używać zbyt często leków przeciwbólowych, ponieważ w nadmiarze mogą szkodzić wątrobie. Diagnostyka chorób wątroby nie jest łatwa, niekiedy oznaką problemów z wątroba są jedynie wzdęcia, problemy z wypróżnianiem, brak apetytu, gorsze samopoczucie, czy świąd skóry. Poza tym symptomami, które mogą świadczyć o chorobach wątroby, są: znamiona barwnikowe na skórze, piegi, brodawki, brązowe plamy przy cebulkach włosów, zaczerwienienie skóry wnętrza dłoni, zimna i wilgotna skóra (szczególnie rąk). Oprócz syndromów widocznych na skórze oznaką niewłaściwie funkcjonującej wątroby mogą być: skurcze w łydkach i palcach rąk, wolniejsza przemiana materii, wzmożony apetyt na słodycze, podwyższone ciśnienie tętnicze, nasilenie alergii.

Co jeść i pić, by mieć zdrową wątrobę?

Wbrew pozorom warto pić kawę, ponieważ chroni wątrobę przed stłuszczeniem, a także pomaga enzymom wątrobowym pozbyć się substancji rakotwórczych. Wskazane są produkty bogate w błonnik np. płatki owsiane, które poprawiają trawienie, oczyszczają organizm, a także są pomocne w walce z cukrzycą i otyłością. Warto jeść czosnek, który pobudza wątrobę do pracy, pomaga w redukcji masy ciała i usuwaniu tłuszczu z wątroby.

Zalecane są owoce zawierające przeciwutleniacze np. jagody, maliny, żurawina, borówki, winogrona, grejpfruty. Poza tym, aby mieć zdrową wątrobę należy spożywać zdrowe tłuszcze- należą do nich tłuste ryby, oliwa z oliwek oraz orzechy, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i przeciwutleniacze.

Zdecydowanie trzeba unikać potraw tłustych, smażonych, fastfoodów oraz ograniczyć do minimum produkty bogate w skrobię, w tym chleb, makarony, ciasta i wypieki. Niewskazane są także produkty słodzone oraz mocno solone. Aby chronić wątrobę, należy kategorycznie odstawić alkohol.