Kryzys psychiczny związany z chorobą. Jak sobie z nim poradzić?
16 kwietnia 2020
Depresja i brak odporności. Jakie mogą być przyczyny?
19 kwietnia 2020

Twarda woda- jakie są konsekwencje dla zdrowia?

Woda, która leci z kranów w naszych domach, jest uzdatniania, czyli poddawana wielu procesom jej oczyszczania. Dzięki temu oraz okresowym badaniom jakości wody nadaje się ona do użytku domowego, w tym do picia. Jednak konsumenci często narzekają na smak, zapach i twardość wody.

Czy twarda woda jest niezdrowa dla organizmu człowieka?

Gdy w czajniku, rurach wodociągowych, na armaturze pojawia się uporczywy kamień, oznacza to, że woda, która płynie w rurach, jest twarda, czyli ma wysoką zawartość magnezu i wapnia. Pierwiastki te nie są szkodliwe dla zdrowia, jeśli nie będą przyjmowane do organizmu w za dużym stężeniu. Ogólnie mówiąc twarda woda, nie jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka, jeśli w wodzie będzie między 60 a 350 mg CaCO3 na litr. Rozpiętość jest tu całkiem spora, dlatego można zauważyć, że nie wszędzie mamy do czynienia z tak uporczywym kamieniem osadzającym się w czajniku. Podsumowując, używanie twardej wody do picia, przygotowywania posiłków nie jest szkodliwe dla zdrowia, lecz jest codziennym utrapieniem w sprzątaniu i utrzymywaniu sprzętów AGD w dobrym stanie.

Wysoka twardość wody wpływa na skórę.

Twarda woda wpływa na stan skóry- sprawia, że całe ciało, szczególnie dłonie są przesuszone. Poza tym twarda woda wymusza większe zużycie środków myjących, ponieważ w takiej wodzie trudno jest spienić żel lub szampon do włosów. Aby chronić skórę, najczęściej zachodzi konieczność używania silnie nawilżających lub natłuszczających kosmetyków do kąpieli np. Cetaphil Restoraderm, Balneum, Mixa, które w sposób szczególny pielęgnują skórę dorosłych i dzieci. Uważa się, że twarda woda nie wpływa negatywnie na zdrowie, lecz może podrażniać skórę, szczególnie u osób o skórze wrażliwej, atopowej, skłonnej do alergii. W takim przypadku stosowanie specjalnych kosmetyków do mycia oraz do nawilżania skóry po kąpieli jest niezbędne.

Woda twarda a miękka, która jest lepsza?

Skoro twarda woda nie stanowi dla organizmu człowieka żadnego zagrożenia, szczególnie jeśli chodzi o picie takiej wody, nasuwa się myśl, czy zmiękczanie wody jest właściwym krokiem. Wodę kranową można zmiękczyć różnymi sposobami, np. używając dzbanków filtrujących lub instalując staję uzdatniania wody, popularnie nazywane zmiękczaczem wody. To drugie rozwiązanie oprócz usuwania nadmiaru wapnia i magnezu z wody, minimalizuje także obecność żelaza i innych niepożądanych składników w wodzie.

Minerały takie jak wapń, magnez, czy żelazo są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak woda nie powinna być i zazwyczaj nie jest ich jedynym źródłem, więc zmiękczanie wody nie jest szkodliwe. Miękka woda jest szczególnie wskazana dla osób borykających się z kamicą nerkową oraz ułatwia prace domowe np. sprzątanie i utrzymywanie sprzętów AGD w dobrym stanie przez długie lata.