Antykoncepcja po stosunku- najważniejsze fakty
21 kwietnia 2020
Jakie zasady higieny powinny być przestrzegane w salonach kosmetycznych?
23 kwietnia 2020

Menopauza- burza hormonów i zmiany w układzie pokarmowym.

Większość kobiet kojarzy menopauzę z nagłymi uderzeniami gorąca, przybieraniem na wadze i wahaniami nastroju. Niestety oprócz tych dolegliwości kobiety przechodzące menopauzę skarżą się również na szereg innych objawów, o których rzadko się mówi. Dla niektórych kobiet są to wstydliwe sprawy.

Na co się przygotować, gdy zbliża się czas menopauzy?

Niestety menopauza u kobiet wiąże się z ryzykiem zachorowania na nowotwory, osteoporozę, depresję, zwiększa się również ryzyko chorób układu sercowo- naczyniowego. Ponadto większość kobiet cierpli na dolegliwości intymne- suchość i pieczenie w pochwie i obniżenie libido. Świadomość kobiet, które wkraczają w wiek okołomenopauzalny, jest bardzo ważna. Dzięki edukacji na temat nawyków żywieniowych, profilaktyki chorób, kobiety mają szansę zminimalizować uciążliwe objawy i obniżyć ryzyko zachorowań na różne choroby. Kobiety powinny uważnie obserwować swój organizm i regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Spowolniony metabolizm i zaparcia- dlaczego dotyczą kobiet w wieku menopauzalnym?

Badania pokazują, że im kobieta jest starsza, częściej cierpi na zaparcia. W wieku okołomenopauzalnym ten problem dotyczy już co drugiej kobiety. Przewlekłe zaparcia to wstydliwy problem, często wiąże się również z uporczywymi wzdęciami. Warto wiedzieć, że zaparcia są efektem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety podczas menopauzy. Czynność jajników stopniowo wygasa, więc wydzielanie estrogenów i progesteronu się zmniejsza. Szalejące hormony powodują także zwolnienie metabolizmu, a co za tym idzie, kobiety zaczynają przybierać na wadze, szczególnie w okolicach brzucha. Nie wolno bagatelizować powtarzających się zaparć, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje np. choroby układu moczowo- płciowego, naczyniowego, kostnego, oddechowego, a nawet nowotwory. W przypadku przewlekłych zaparć oprócz diety bezpieczna jest laktuloza.

Laktuloza- bezpieczna substancja na przewlekłe zaparcia.

Czas menopauzy dla większości kobiet jest szczególnym okresem, dolegliwości z nią związane zaczynają się nawet kilka lat przed menopauzą i trwają nawet przez kilka kolejnych lat. Problem zaparć bardzo często ma charakter przewlekły. W takich przypadkach dieta bogata w błonnik i picie dużej ilości płynów może być niewystarczająca. Wybierając preparat na zaparcia, trzeba mieć na uwadze, czy jest on zalecany do doraźnego stosowania, czy w zaparciach o charakterze przewlekłym. Doraźnie można stosować preparaty, które mają w składzie np. wyciąg z owoców senesu, a w leczeniu przewlekłych zaparć sprawdzą się produkty lecznicze, w których składzie znajduje się np. laktuloza lub bisakodyl. Warto wiedzieć, że laktuloza jest substancją, która jedynie zmiękcza masy kałowe, ułatwia pasaż, a wchłania się jedynie w niewielkim stopniu. Należy również pamiętać, że w czasie menopauzy, kobiet dotyczy wiele dolegliwości, w związku z tym przyjmowanych lekarstw w ciągu dnia może być kilka, więc przed przyjęciem każdego leku, najlepiej skonsultować się z lekarzem.