Ogród zimowy – jak uniknąć dodatkowych kosztów w trakcie budowy?
20 września 2020
Czy polskie dworce kolejowe są przyjazne dla osób niepełnosprawnych?
23 października 2020

Czy Dania to dobry kierunek emigracji zarobkowej?

Dania to bardzo atrakcyjne państwo, jeśli chodzi o wyjazd zarobkowy. Przede wszystkim dostępnych jest wiele prac dla osób posiadających różne umiejętności oraz wykształcenie i poziom językowy. Nie każdy mówi po duńsku, jednakże w wielu miejscach język angielski okazuje się w zupełności wystarczający.

Dlaczego warto pracować w Danii?

Dania to miejsce idealne dla wszystkich osób, które mają konkretny cel i pragną zarobić pieniądze na nabycie domu, wyjazd zagraniczny czy otwarcie własnej firmy. Jest to związane z tym, że zarabia się tam o wiele więcej niż w naszym kraju. Średni zarobek w naszym kraju wystarczy pomnożyć przez cztery i otrzymujemy pieniądze, które będziemy zarabiać po przeniesieniu się do uroczego kraju jakim jest Dania. Nie można jednak zapominać o tym, że życie na miejscu również kosztuje. W koszty należy wliczyć na pewno konieczność opłacenia mieszkania (jest taniej jeśli mieszka się z innymi osobami), nabycia jedzenia oraz kosztów podróży. Osoby pracujące w Danii bardzo często nie mogą oprzeć się przed podróżowaniem po kraju, gdyż jest on całkiem inny niż Polska i co za tym idzie – bardzo atrakcyjny. Wszyscy, którzy zechcą się socjalizować oraz spędzać czas na mieście również muszą się liczyć z kosztami wyjść do restauracji, kina czy wydatków na taksówki. Dania to bez wątpienia bardzo ładne miejsce w którym można zarobić dobre pieniądze.

Jak wygląda zwrot podatku z Danii?

Zwrot podatku z Danii jest bardzo prosty. Wystarczy jedynie złożyć roczne zeznanie podatkowe w oparciu o które następuje wydanie odpowiedniej decyzji. Wypełniony wniosek musi trafić do urzędu skarbowego Skat. Termin otrzymania rozliczenia uwarunkowany jest sposobem dostarczenia wniosku. Kiedy napływa on w formie elektronicznej, wynik poznajemy niemalże od razu. Z kolei w przypadku osób, które dostarczą formularze papierowe, na decyzję trzeba poczekać maksymalnie 3 miesiące. Warto też zapoznać się z podstawowymi określeniami, które funkcjonują w trakcie rozliczania podatku. Arsopgorelse to deklaracja podatkowa duńskiego urzędu skarbowego. Na tym dokumencie należy nanieść wszystkie dostępne ulgi podatkowe. Sprawią one, że zwrot podatku z Danii może być jeszcze wyższy i co za tym idzie – oznaczać większy przypływ gotówki.

Oprócz tego warto zapoznać się z określeniem TastSely. Chodzi o kod, który daje możliwość zalogowanie się na stronie duńskiego urzędu skarbowego Skat. To właśnie tam można uzupełnić deklarację i w bardzo krótkim czasie zapoznać się z odpowiedzią. Kod TastSely można zamówić na specjalnej stronie internetowej i nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Jednakże osoby, które nie posiadają tego kodu również mają możliwość rozliczenia podatku. W ich przypadku konieczne jest sięgnięcie po papierowe formularze i wysłanie listu priorytetowego do Danii.

Zwrot podatku z Danii może zostać powiększony, kiedy przysługują odpowiednie ulgi. Chodzi przede wszystkim o personfradrag, którą nalicza Skat i jest ona uwarunkowana wiekiem każdego mieszkańca Danii. Oprócz tego odlicza się diety i wydatki poniesione na mieszkanie. Ten rodzaj przyznaje się w przypadku pracy w Danii na czas określony oraz ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem (jedzenie, mieszkanie, transport). Koszty musza zostać potwierdzone przy pomocy odpowiednich faktur, przelewów czy potrąceń z pensji. Wyżywienia nie trzeba dokumentować. Urząd skarbowy potrzebuje jedynie liczby dni przeżytych w Danii. Kiedy rok minie, diety nie mogą być ponownie odliczone (to wsparcie dla osób, które zdecydowały się rozpocząć nowe życie w Danii). Podróże również można odliczać. Konieczne jest posiadanie biletów oraz faktur, które obrazują wydatki poniesione na dojazdy do pracy. Zwrot może dotyczyć również wyjazdów do Polski i powrotów do Danii, czyli tymczasowego miejsca zamieszkania. Taki zwrot może nastąpić jedynie w przypadku osób, które nie otrzymały pieniędzy za zwrot kosztów podróży od szefostwa.