kolostrum
Siara kozia i jej wyjątkowe właściwości
14 lutego 2021
Obciążniki na kostki – zalety treningu z obciążnikami
14 kwietnia 2021

Jak usunąć tłuste plamy z różnych rodzajów tkanin?

chemia gospodarcza

Usuwanie tłustych plam z ubrań, ściereczek kuchennych, zasłonek czy obrusów może przysporzyć wiele problemów. Jeśli nie dobierzesz odpowiedniego środka czyszczącego, wtedy trudno będzie wyczyścić zabrudzoną tkaninę.

Dlaczego tłuste plamy są trudne do usunięcia?

Tłuste plamy usuwa się źle, a czasami w ogóle nie można sobie z nimi poradzić. Sporo zależy od rodzaju tkaniny, stopnia zabrudzenia i świeżości plamy. Jeśli zobaczysz na swoim ubraniu lub innej rzeczy użytkowej plamę z tłuszczu, działaj od razu. W innym przypadku odplamianie zajmie Ci więcej czasu i może zakończyć się mizernym efektem.

Dlaczego tak trudno poradzić sobie z tłuszczem na tkaninie? Tłuszcz to lipidy, czyli związki, które nie rozpuszczają się w wodzie. Wnikają głęboko we włókna tkaniny i mocno się z nimi wiążą. Jeśli plamy są świeże, wystarczą sprawdzone domowe sposoby, o których przeczytasz poniżej. Jeśli plamy są większe i starsze, wtedy koniecznie należy sięgnąć po odpowiednie detergenty. Chemia gospodarcza zawsze powinna być uzupełniania o środki, które poradzą sobie z różnymi rodzajami plam.

Kilka sposobów na tłuste plamy

Bardzo skutecznym sposobem na plamy z tłuszczu jest mąka ziemniaczana. Produkt ten znajduje się prawie w każdym domu i co więcej, jest tani. Wystarczy położyć na plamę mąkę, a po niedługim czasie zaplamione miejsce spłukać ciepłą wodą. Możesz też wyczyścić je szczoteczką. Metoda ta działa nie tylko na tkaniny delikatne takie jak jedwab czy wełna, ale też bawełnę i tworzywa sztuczne.

Drugi domowy sposób na tłuste plamy to posmarowanie ich benzyną ekstrakcyjną. Zanim nałożysz ten środek na plamę za pomocą wacika, podłóż pod tkaninę ręcznik papierowy lub np. ligninę. Wystarczy kilka chwil pocierania plamy, a następnie spłukuj to miejsce ciepłą wodą. Po plamie nie powinno być śladu. Benzyna najlepiej poradzi sobie z wełną, ale warto też spróbować z innymi tkaninami, takimi jak bawełna czy te z tworzywa sztucznego.

Kolejny niezawodny sposób na plamy z tłuszczu jest alkohol. Możesz też dodać do spirytusu kilka kropel octu i taką mieszankę położyć w zabrudzone miejsce. Warto też wypróbować inny sposób z octem, mieszając go z wodą w stosunku 1:1.

Natomiast na dywany i tapicerki stosuje się puder dla niemowląt. Rozprowadzony na plamie proszek czy talk wchłonie tłuszcz, po czym usuń zabrudzenie za pomocą odkurzacza.

Chemia gospodarcza – kiedy nie pomagają domowe sposoby

Zanim sięgniesz po środek odplamiający tłuste plamy, dobierz go odpowiednio do rodzaju tkaniny. Niektóre środki działają na konkrety materiał lepiej, inne są przeznaczone do wszystkich rodzajów tkanin. Usuwanie plam za pomocą takich chemikaliów jest niezwykle proste. Wystarczy zamoczyć ciepłą wodą zabrudzone miejsce, a później położyć na nie środek odplamiający. Po kilku dłuższych chwilach po plamie nie powinno być śladu.

Wiele środków chemicznych dostępnych w sklepach z takim asortymentem nadaje się do usuwania także innych plam, nie tylko z oleju. Jeśli szukasz uniwersalnego środka, którym usuniesz plamę także z keczupu, czekolady czy różnych przypraw, wybierz taki środek. Pamiętaj jednak, że chemia gospodarcza powinna zajmować drugie miejsce po naturalnych sposobach usuwania plam. Często w zasięgu ręki masz mnóstwo środków domowych, które bezpiecznie i skutecznie usną nawet najgorzej wyglądające tłuste plamy.