ściereczki antybakteryjne
Nowoczesne tekstylia w domu – czego warto szukać w sklepach
10 czerwca 2021
dresówka drapana
Jakie dzianiny są modne w tym roku?
14 lipca 2021

Czym różni się separacja małżeństwa od rozwodu?

prawnik łódź

Jeśli w małżeństwie pojawiają się problemy, dwoje dorosłych ludzi może zdecydować się zarówno na separację, jak i rozwód. To dwie różniące się między sobą instytucje i każda z nich posiada inne przesłanki. Warto je poznać nieco bliżej i wybrać właściwie.

Separacja czy rozwód – co warto wybrać?

Separacja to nie to samo co rozwód – to podstawowa informacja potrzebna małżonkom, którzy zdecydowali się na zakończenie związku. Pierwsza opcja wiąże się z mniejszą ilością skutków prawnych, dlatego stosowana jest zdecydowanie częściej. Sąd orzeka rozwód w sytuacji, kiedy pożycie małżeńskie całkowicie się zakończyło (trwały oraz zupełni rozkład). Jedna ze stron pragnąca zakończenia związku nie wystarczy, dlatego sytuacja komplikuje się, kiedy jeden z małżonków upiera się, że para ma szansę tworzyć ognisko domowe.

Z kolei orzeczenie separacji odbywa się w sytuacji, kiedy pożycie małżeńskie uległo całkowitemu rozkładowi. Nie musi to być rozkład trwały – to podstawowa różnica pomiędzy rozwodem a separacją. Separacja ma jedno, kluczowe zadanie – daje małżonkom czas do namysłu i dokładnego przemyślenia podjętych decyzji. Po oddzielnym zamieszkaniu i braku regularnych kontaktów, dwoje ludzi bardzo często uświadamia sobie, że cały czas darzą się uczuciem i jedyne, czego potrzebują to nieco pracy nad własnym związkiem albo skorzystania z pomocy specjalisty. Bez względu na decyzję, jaką podejmą małżonkowie, warto skorzystać ze wsparcia, jakie zapewnia prawnik Łódź to miasto, w którym funkcjonuje sporo kancelarii. Dobrze jest wybrać specjalistę, który poinformuje o wszystkich krokach, które trzeba przedsięwziąć, omówi możliwe rozwiązani oraz poprowadzi przez zawiłą ścieżkę rozpraw sądowych.

Już na zakończenie warto wspomnieć czym jest wspólne pożycie. Chodzi o łączność psychiczną oraz odczuwaniu wobec siebie szeregu pozytywnych uczuć, wśród których wymienia się szacunek, zaufanie oraz miłość. Dochodzi do tego także współżycie fizyczne. Oprócz tego małżonkowie wspólnie prowadzą gospodarstwo domowego, dzielą jedną przestrzeń, a czasem nawet prowadzą wspólny biznes. Kiedy jeden albo nawet wszystkie z wymienionych elementów wspólnego pożycia zostają zakończone dla większości małżeństwa oznacza to rozwód, gdyż szansa na wznowienie więzi osobistej, ekonomicznej oraz rodzicielskiej jest naprawdę niewielka.